Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhá světová (drogová) válka

8. 06. 2017 13:37:50
Úspěch Blitzkrieg-bleskové války je přičítán taktice a technické vyspělosti německé armády. Za vším ale možná byla, jen jedna skleněná tuba naplněná bílými tabletkami.

Hitlerův útok na západ započal 10. května 1940. Německá armáda postupuje ve dne i v noci. Tankisté při svém průniku do Francie dva dny nespí, pěchota ujde během dne desítky kilometrů a piloti "štuků" provádí střemhlavé nálety bez toho, aby ztratili vědomí. Je za všemi těmi úspěchy jen síla a odhodlanost z pocitu nadřazenosti německé rasy?

Spojenecká rozvědka tomu nevěří. Má podezření, že němečtí vojáci užívají něco, co z nich dělá supermany. Vypadá to, že Němci vyvinuli pro své vojáky látku, která silně zvyšuje jejich výkonnost. Co to je nevědí. Ale toto podezření už nesdílí jen rozvědka. Britský i americký tisk bere tuto skutečnost jako realitu a otevřeně o tom píše.

V červenci 1941 ale přichází rozuzlení. Nad Anglií je sestřelen a zajat pilot Luftwaffe. U sebe má soupravu pro přežití a mezi běžnou výbavou léků je také nalezena tuba ve zlatém obalu, jejíž obsah je neznámý. Vědci, kteří provedli rozbor pilulek, dospěli k tomu, že se jedná o syntetickou sloučeninu, se kterou se do té doby nesetkali. Dnes je tato látka všeobecně známá jako Pervitin.

Spojenci ale tehdy netušili, v jak obrovském rozsahu je Pervitinem zásobována německá armáda. Nutno ale podotknout, že Pervitin nebyl vyvinut speciálně pro armádu a už vůbec ne v Německu. Tam se dostal ve třicátých létech z Japonska a byl prodáván v lékárnách bez receptu jako povzbuzující prostředek. Když se začala připravovat válka, začali se o využití Pervitin zajímat i vojenské špičky.

Německý lékař Otto Ranke začíná provádět testy na vojácích, výsledky byly impozantní a Pervitin se stává běžnou součástí vojenské výbavy. Je velmi populární a distribuuje se v obrovském množství. V průběhu jara 1941 rozdala německá armáda těchto "bonbónů" na 35 miliónů kusů.

Ale ani zvýšené dávky Pervitinu nedokážou povzbudit vojáky tak, aby byli schopní zastavit nápor Rudé armády. Navíc se již po týdnu velmi intenzivního užívání začínají projevovat halucinace a paranoidní stavy. Je znám případ, kdy německá jednotka SS vystřílela v mrazivé noci u Leningradu všechny své náboje na nepřítele, který se nacházel jen v jejich představách. Pak byla následně bez boje zajata.

Když spojenci zjistili, že německá armáda používá Pervitin, začali pracovat na vývoji své vlastní zázračné drogy. Zkouší všechno možné, od kofeinu přes placebo. Nakonec vítězí amfetamin Benzedrin, známý také jako Speed. Poprvé je tato droga zkoušena na pilotech bombardérů. Ti pod vlivem Benzedrinu předvádějí až sebevražednou odvahu. Například létají tak nízko nad terénem, že svými kulomety střílí proti cílům jako stíhačky.

Masově použila britská armáda poprvé drogu v Africe v druhé bitvě u El Alameinu. Montgomery tehdy rozdal mezi své vojáky 100 000 tablet Benzedrinu. Ti pak projevili někdy až sebezničující odvahu. Později byl Benzedrin také přítomen při vylodění Američanů v Normandii.

Na východní frontě v závěru války němečtí vojáci berou Pervitin jen proto, aby vůbec přežili. Proti mrazu a únavě, bolesti z omrzlin.

V roce 1944 přichází němečtí vědci s novou drogou označenou jako D-IX. Je to šílený koktejl namíchaný z Pervitinu, kokainu a morfinu. Pokusy jsou prováděny na vězních v koncentračním táboře Sachsenhausen. Po podání této drogy ušli vězňové za den 90 km s batohem zatíženým 20 kilogramy. Ale ani tato droga nedovedla třetí říši k obratu ve vývoji druhé světové války.

Užívání drog na obou válečných stranách zasáhlo mnoho jedinců a mnohé krutosti jsou dnes připisovány právě jejich užívání. Jak se poté někteří vojáci se svou závislostí srovnali v míru, lze jen spekulovat.

Použit á fotografie : http://freiwilligen.sweb.cz/DOBROVOLNICI/hlavni.htm

"Všechny texty a fotografie, které obsahuje tento web, je možno dále používat a publikovat. Zpracováno v letech 1999 - 2004 od paulito@email.cz."

Autor: Petr Omelka | čtvrtek 8.6.2017 13:37 | karma článku: 30.70 | přečteno: 1164x

Další články blogera

Petr Omelka

O jedné nekorektní převýchově

Následující řádky prosím neberte jako inspiraci či dokonce návod k nějakému neuváženému činu. Zákon je zákon a každý občan je povinen jej dodržovat.

18.9.2017 v 15:07 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1052 | Diskuse

Petr Omelka

Nastal čas hodů a stavění májí

Když měsíc květen končí, jsou májky vztyčené na jeho počátku pokáceny a někde i "obřadně" spáleny. Zvyk nesoucí se tisíciletími ale květnem nekončí a na Moravě nás provází i koncem léta a začátkem podzimu

16.9.2017 v 13:35 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 221 | Diskuse

Petr Omelka

Taková malá bolševická samozřejmost

Ve srovnání s jinými případy bude pro mnohé případem bezvýznamným. "Bezvýznamným" stejně, jako tisíce dalších.

15.9.2017 v 9:10 | Karma článku: 39.38 | Přečteno: 1686 | Diskuse

Petr Omelka

"Učil" se Himmler od Mojžíše?

"Rozhodl jsem se pro skutečně čisté řešení. Nemohu zlikvidovat jen muže a nechat žít jejich děti, ze kterých by mohli vyrůst jejich potenciální mstitelé...“ Heinrich Himmler

6.9.2017 v 9:45 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 109 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Pražák

Taková to byla skvělá šéfová

Tak úplně ideální zas nebyla, unikalo jí, že Jarka s Milenou makají na plný plyn, ale Marta ráda brouzdává na internetu schovaná za monitorem. Ale uměla zorganizovat práci a hlavně se za svoje holky postavit, kdykoli bylo potřeba.

21.9.2017 v 14:43 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 661 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 25.49 Průměrná čtenost 1213

Mám rád švýcarské nože a kouzelníky přicházející s jitrem...

omelkapet@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.