Když Rusové bombardovali Helsinky a Finové znásilňovali jejich ženy

31. 05. 2018 11:14:24
Statečnost malého národa bývá často měřena velikostí odhodlání chránit svoji zemi před agresorem. Co se ale stane, když agresor začne prohrávat?

Válečné statistiky hovoří čísly. O počtu padlý, raněných, přeživších. Ale nikdy se z nich nedozvíte o míře hrdinství, utrpení nebo zbabělosti. Jsou to pouhá čísla. Abyste si udělali alespoň částečnou představu o tom, co zažili lidé ve válce, musíte naslouchat příběhům přímých účastníků. Jedním z nich je i Väinö Linna (1920- 1992), jenž patří k nejvýznamnějším finským spisovatelům. Jeho román "Neznámý voják" se stal finským rodinným stříbrem a v loňském roce byl znovu, již potřetí, zfilmován. Líčí na osudech vojáků průběh tzv. Pokračovací války, která probíhala v letech 1941-1944 mezi Finskem a Sovětským svazem.

"Finský voják vydá za deset Rusů.... Ale co když přijde ten jedenáctý?"

Všechno začalo na podzim roku 1939. Tehdy si ještě lidový komisař zahraničí Molotov a Hitlerův ministr Ribbentrop tiskli ruce a dělili Evropu, ale jinak celé Rusko žilo plánovanou oslavou Stalinových šedesátin. Sovětští vojevůdci chystali pro svého generalissima dárek vskutku impozantní, chtěli mu dát k narozeninám Finsko. Měla to být taková rutinní záležitost po vzoru Blitzkrieg. 30. listopadu začala sovětská letadla bombardovat Helsinky a další finská města a Rudá armáda překročila hranice. Sovětští stratégové počítali s tím, že malá a špatně vyzbrojená finská armáda se položí do 14. dnů.

Nepoložila. Finská odhodlanost bojovat všemi způsoby, Stalinovy armádní čistky i zanedbatelná podpora finských komunistů způsobily, že Finsko dobyto nebylo a přestože muselo Sovětům podstoupit kus svého území, morálně jednoznačně zvítězilo.

Následné spojenectví Finska s Německem, vycházelo částečně z potřeby najít pomoc proti neustále dotírajícím Rusům a také možnost, jak získat zpět svá ztracená území. 22. června 1941 začala operace Barbarossa a 25. června vyhlásilo Finsko SSSR válku.

A toto je také stěžejní okamžik filmu "Neznámý voják". Vypráví příběhy odvedenců malého národa, které mobilizace donutila stát se součástí válečné mašinérie. Někteří s nadšením, jiní jen z donucení, další naplněni lhostejností. Všichni s touhou přežít a vrátit se. Když ale vyženou Rusy z finských lesů a dosáhnou původních hranic, vznikne v některých ještě jiná touha, touha odplaty. Potom na sebe berou bez zábran roli agresora, ženou se ruskými městy, rabují a znásilňují stejně, jako každá jiná armáda.

"Jaké to je, zabíjet lidi?

"Já lidi nezabíjím, jenom nepřátele, a to nejsou lidé"

Když Němcům dojde dech a Rudá armáda je žene svinským krokem zpět do Reichu, nezbývá také Finům než se začít stahovat. Ale do posledního dne Finové nepřetržitě bojují a způsobují Rusům obrovské ztráty. V poslední bitvě 25.června 1944 v oblasti Tali-Ihantala bojovalo 50. 000 Finů proti trojnásobné přesile daleko lépe vyzbrojených nepřátel, ale ze svých pozic neustoupili. V nejkrvavější bitvě tehdy zahynulo 22 000 rudoarmějců a bylo zničeno 500 sovětských tanků.

Vzhledem k rychlému postupu Spojeneckých vojsk Evropou musel ale Stalin zaměřit svoji pozornost jinam a navrhl tedy Finsku mír. Ten byl podepsán 5. září 1944. Finsko sice ztratilo část svého území, ale bylo jedinou zemí Východní fronty, kterou pod svá "láskyplná " křídla nevzal Sovětský svaz, a která si zachovala svoji svrchovanost.

Za necelých pět let této "severské" války, přišlo o život nebo bylo těžce zraněno více než 1. 000 000 lidí. Číslo, za kterým se skrývají osudy finských a ruských vojáků i civilistů. Film "Neznámý voják" vám dovolí do těch osudů spojených s odvahou, strachem, fanatizmem i zbabělostí nahlédnout, ukáže, jak tenká je hranice mezi obranou a agresí. Ale hlavně připomene, že i v malém národě může být velké odhodlání bránit svoji zemi.

Autor: Petr Omelka | čtvrtek 31.5.2018 11:14 | karma článku: 41.09 | přečteno: 6962x

Další články blogera

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

Když němečtí fotbalisté před zápasem s Anglií zpívali národní hymnu, neměli ani tušení, jaký text právě nabízí svým divákům nizozemská televize NPO.

2.7.2021 v 18:22 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 1322 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 249 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 426 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 108 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se pracovníci ve školství pomstili uličnímu výboru iFčil oslavujícímu Karlův úspěch

No, mám-li být upřímný, pomsta to byla hodně sladká. Však se taky hned ze všech stran slétly vosy a začaly si dávat do trumpety tak, že se div v té slaďounké šťávičce neutopily....

27.3.2024 v 10:51 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 589 | Diskuse
Počet článků 256 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2278

Mám rád švýcarské nože a kouzelníky přicházející s jitrem...

omelkapet@seznam.cz

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...